Embed

Eşitlik

Biz insanlar eşitlikten söz ederiz. Aslında eşitliği sağlamak istediğimiz grupları da biz oluştururuz. Yıllardır süre gelen bir tartışma; kadın erkek eşitliğidir. Eğer eşitlik isteniyorsa neden ayrılmıştır? Neden kadın, erkek demişizdir? Tek fark fiziksel yapılar mıdır? Kendilerini üstün gören insanların durup düşünmeleri gerekmektedir. Bir insan doğar, gelişim gösterir ve ölür. Erkek veya kadın doğmaz mı? Yada ölüm için fark eder mi erkek, kadın? Ayrım yerine ortak noktalarımız ele alınmalıdır. En başta insan insandır, düşünür, beslenir, uyur. Şekilci olunmamalıdır. Görünüş farklılıklarının yanında ortak noktamız çoktur.

Günümüzde en ufak konuda bile ikiye, üçe hatta daha fazla gruba bölünüyoruz. Takımlar, ırklar, cinsiyetler, diller, ülkeler daha bu liste uzayıp gider. Birbirimize tahammülümüz yoktur, karşıt fikirlere de tahammül edemeyiz.

Bütün bunlar ayrılmamız içindir. Dünya bir bütün peki ya biz insanlık? Hoş görülü davranılsa tek dil tek vücut olunamaz mı? Kadın, erkek; zengin, fakir demeden insan olunamaz mı?

İnsanlara baktığımda et kemikten ibaret. Teni koyu yada açık ne fark eder? Biz kendimizi medeni sanan topluluk daha insanı insan olarak kabul edemiyoruz. Giderek bölünüyoruz, gelecek nesilleri düşünmeden bireyselleşiyoruz. Hepimize daha 6 yaşında roller biçiliyor toplumda kabul görmek için. Ve bu rolleri uyguluyoruz kadın, erkek, zengin, fakir sıfatlarına bürünüyoruz. İnsanlığımızı merhameti, hoşgörüyü unutuyoruz.

Günümüzde eşitlik eşitlik diye konuşanlara soruyorum. Biz eşitlik diyebilmek için önce insanı bölmedik mi?

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !